Kiisseli. Po všech těch sytých jídlech jsem dostala chuť na něco šťavnatého a lehkého. A vybrala jsem ze všech tradičních finských jídel, která jsem díky internetu objevila, kiisseli. Abych hned vzápětí zjistila, že pod mírně modifikovanými názvy – kissell v Estonsku, kisielius v Litvě, kisiel v Polsku, kisel v Rusku, kysil na Ukrajině… – je rozšířený po celé severní a východní Evropě.
A možná také ve střední. Když jsem se probírala recepty na kiisseli, jako blesk z čistého nebe mi v hlavě vyskočila vzpomínka na dědečka, jak vypráví o své mamince, která dělávala v létě studenou broskvovou polévku. To je ono!
Finská kuchyně
Finská kuchyně je jednoduchá a zdravá. Historicky a geograficky byla v průběhu staletí ovlivňována zejména kuchyní švédskou, ruskou, laponskou a karelskou. Její základ tvoří ryby (losos, síh, štika, herink), lesní ovoce (borůvky, brusinky, moruška), brukvovitá zelenina (tuřín a vodnice), obiloviny (žito, oves, ječmen), další druhy masa (vepřové, hovězí, sobí a losí), mléko a mléčné výrobky.
Variace kiisseli
Kiisseli je, dalo by se říct, něco mezi ovocným pudingem, hustým nápojem a polévkou. Všechny recepty na kiisseli se shodují v ovocném základu a zahuštění bramborovým škrobem. Všechno ostatní se kuchařku od kuchařky liší. Nejčastěji používaným ovocem je to lesní, popř. jahody z vlastní zahrádky – anebo to, které seženete v mrazicím boxu místního supermarketu. Někdo mixuje, jiný ne. Jeden přidává k ovoci pouze vodu, druhý ovocný džus. Kolik receptů, tolik chutí.
Když jsem zkoušela uvařit svoje první kiisseli, použila jsem to, co bylo doma: mražené rozmixované švestky, vodu, trochu citrónové šťávy, cukr a bramborový škrob. Výsledek byl chutný a myslím, že odpovídal mixované variantě z celého ovoce.
Podruhé jsem sáhla po mražených brusinkách a pomerančovém džusu. Celé kousky ovoce rozhodně přidaly dezertu na zajímavosti a ozvláštnily jeho hladkou strukturu.
Shrnuto a podtrženo: za nás je finské kiisseli zajímavou bezmléčnou obdobou pudingu, kterou si, zvláště v horkých letních dnech (také je tak nedočkavě vyhlížíte?) rádi vychutnáme z nejrůznějšího ovoce. A až budou dozrávat broskve, určitě zkusím připravit i prababiččinu broskvovou polévku – zdvojnásobím množství tekutin, broskve nakrájím na kostičky velikosti sousta a talíře dozdobím čerstvou mátou.
Vyzkoušejte finský želatinový dezert i vy. Vyberte si své oblíbené ovoce a za pár minut máte hotovo. To za pokus stojí, ne?
Ovocné kiisseli
Suroviny:
Na 4 porce budete potřebovat
- 200 g čerstvých nebo mražených brusinek
- 250 ml pomerančového džusu
- 2 lžíce třtinového cukru
- 2 lžičky citrónové šťávy
- 1,5 lžíce bramborového škrobu
Postup:
- Čerstvé brusinky podle potřeby očistěte a opláchněte, mražené vytáhněte z mrazáku.
- Připravte si 4 dezertní misky.
- Bramborový škrob rozmíchejte ve 100 ml džusu.
- Do rendlíku vsypejte brusinky, přidejte zbývajících 150 ml džusu, cukr a citrónovou šťávu a přiveďte k varu.
- Vařte vše do chvíle, kdy ovoce změkne a pustí šťávu. (V případě brusinek stačí chvilka, pokud byste měli např. zahradní jahody, počkáte si okolo 7 minut.)
- Vmíchejte do vroucí směsi džus se škrobem a za stálého míchání vařte 1 – 2 minuty (do zhoustnutí).
- Rozdělte kiissel do misek a dejte vychladit.
Krásný den a dobrou chuť! 😎