Lososi, sardinky, makrely, sledi, tresky, sumečci, slizouni, velryby… očima klouzám po výčtu ryb typických pro norskou kuchyni. Co teď s tím? Kde tu v srdci Evropy seženu slizouna nebo steak z velryby? Odpověď je jasná: neseženu. Sahám tedy po tom, co norského mi nabízí místní rybářství u Šupinky: velký filet lososa i s kůží.
Norská kuchyně
„Norská kuchyně je podobná dánské kuchyni a dalším severským kuchyním,“ tvrdí Wikipedie. Aby také ne – se stejnými, nebo přinejmenším podobnými podnebnými podmínkami, odlišit se dá práci. Vedle výše jmenovaných mořských ryb Norové hojně konzumují také sladkovodní ryby, ze zeleniny převažují brambory, zelí, tuřín, mrkev, květák a brokolice.
Co tedy odlišuje norskou kuchyni od ostatních severských? Oblíbená bylinka: kopr! Ano, dámy a pánové, je to kopr. Otřepali jste se odporem, nebo mlsně olízli? V české kuchyni se kopr používá téměř výhradně jen do smetanové omáčky či polévky (a při zavařování okurek, ale to sem nepatří) a v české kotlině se nenajde nikdo s ambivalentním postojem k těmto jídlů. Norové naopak očivině razí heslo „Když ho miluješ, není co řešit!“ a dávají kopr snad všude. Kopr namísto rozmarýnu? To je možné snad jen v Norsku!
Gravlax
Syrová ryba s koprem – jak vám to zní? Dvakrát „ne“? Nebo „super“? Kdo nemá rád syrové ryby, nechť klidně přeskočí na recept. Ostatní mohou skočit do rybářství pro gravlax již hotový, nebo pro nejčerstvější filet z lososa a sami si ho připravit. Potřebovat budou navíc jen sůl, cukr, pepř, čerstvý kopr a 2 dny času. My jsme si tentokrát, coby opatrní, gravlaxu neznalí nedočkavci, malou vaničku hotového koupili a ochutnali s hrstí kukuřičných trojhránků. Nejsem si jistá, nakolik jej ocení naše děti, ale například na silvestrovských jednohubkách by mohl být perfektní netradiční delikatesou
Naopak vysoce oblíbenou a ceněnou úpravou lososa je v naší rodině grilování. Stačí chvilka času, sůl, rozmarýn, citrón – a sváteční oběd je na stole. Tak proč by to nemohlo jít i s koprem?
Je pravdou, že vhodnějším ročním obdobím než zima by bylo léto, kdy je kopr nejvoňavější a všude snadno k sehnání. Ten v květináči, který jsem koupila v supermarketu, příliš nevoněl. Proto bych nyní doporučila spíše sáhnout po kopru mraženém. A tento recept si uložte do záložek, abyste jej – až si lososa s koprovým dipem budete chtít znovu připravit v létě na grilu – snadno nalezli.
Skončil čas povídání, nadešel čas vaření. Vytáhněte kontaktní gril či grilovací pánvičku a za malý moment můžete sedat ke stolu. Norský losos a český kopr? To zní jako výborné spojení!
Losos s koprovým dressingem
Suroviny:
Na 4 porce budete potřebovat
- 0,5 kg vykostěný filet z lososa i s kůží
- slunečnicový olej
- sůl
- 150 g rostlinného jogurtu bez příchuti (např. kokosového)
- 1-2 lžíce citrónové šťávy
- hrst jemně nasekaného čerstvého kopru
- 1 stroužek česneku
Postup:
- Snítky čerstvého kopru nasekejte najemno a vmíchejte do jogurtu.
- Dochuťte dressing solí, prolisovaným česnekem a citrónem. (S citrónovou šťávou opatrně, raději přidávejte postupně a ochutnávejte – s celými dvěma lžícemi je jogurtový dip již velmi kyselý.)
- Filet z lososa potřete jemně olejem a z obou stran ogrilujte; na kontaktním grilu budete hotovi přibližně 5 minut, na grilovací pánvi budete potřebovat dvojnásobek času.
- Maso osolte a spolu s dressingem rozdělte na talíře.
- Podávejte s vařenými brambory a čerstvou zeleninou dle chuti.
Krásný den a dobrou chuť! 😎