„Není jeden recept. Každý ho dělá jinak. Důležité je, aby se vařil pomalu, mírně,“ odpověděla mi do telefonu kamarádka z Polska na můj dotaz, jak uvařit pravý polský bigos.
A pak vyjmenovala dlouhý seznam toho, co do něj určitě patří: „Hovězí a vepřové maso. Klobása a kousek uzeného masa, jak kdo má rád. Kysané zelí a také hlávkové. Nové koření, bobkový list, pepř, sůl, majoránka, špetička rozmarýnu, tymián, česnek. Hrst sušených hub, které předem namočíš. Někdo dává i rajče, jiný půl skleničky červeného vína. A sušené švestky. Hlavní je vařit mírně, pod pokličkou, občas zamíchat. Vaříme první den tři hodiny, další dny vždycky jednu hodinu. A nejlepší je bigos až sedmý den.“
Dala jsem na slova kamarádky a zkusila bigos doma připravit. A byl výborný! Rozhodně se na našem jídelníčku zabydlel na neurčito.
Tipy, než se pustíte do vaření
Bigos se původně podával při lovech a podle toho do něj přišlo maso, co zrovna bylo. Také dnes do něj každá rodina dává jiné maso, od hovězího a vepřového, přes zvěřinu, jehněčí, až po drůbeží. Použijte to, které máte rádi, alespoň dva druhy. A také různé druhy uzenin – od šunkových klobás a párků, přes debrecínské, paprikové… jednoduše ty, které máte rádi a více druhů. Pestrost je v případě bigosu požadavkem i předností zároveň.
K vaření budete potřebovat opravdu velký hrnec. A když říkám velký, myslím nadstandardně veliký – můj pětilitrový na polévku prakticky přetékal.
Bigosu prospívá mírný var a opakované ohřátí a zchlazení. Proto je skvělou volbou kdykoli, kdy potřebujete jídlo předchystat i několik dní dopředu. A samozřejmě si můžete velkou rodinnou porci uschovat do útrob mrazáku a vytáhnout ve chvíli, když se vrátíte s dětmi promrzlí ze sáňkování (prý se má ochladit a sněžit ještě tuto zimu! tak uvidíme) a ozve se neodbytný hlad.
Tak s chutí do toho!
Bigos
Suroviny:
- 2 mrkve
- 1 petržel
- 6 – 9 stroužků česneku (dle velikosti)
- 2 lžíce sádla
- hrst sušených hub
- 1,5 kg masa (kombinace hovězího zadního, vepřového plecka, kuřecích stehenních řízků, jehněčího, zvěřiny… co máte doma)
- 300 g uzeného boku bez kosti
- 6 klobás (směs jemných a pikantních)
- 6 nožiček párků (šunkové, debrecínské, paprikové… dle chuti)
- 1 sáček kysaného zelí (500 g)
- 1/2 hlávky čerstvého zelí (750 g)
- 1 l vývaru
- hrst sušených švestek
- 1 lžička soli
- 1 bobkový list
- 3 kuličky nového koření
- 1 lžička sušeného tymiánu
- špetka sušeného rozmarýnu nebo malá větvička čerstvého
- špetka mletého pepře
- 1 lžička sušené majoránky
Postup:
- Kořenovou zeleninu očistěte a nakrájejte na drobné kostičky. Česnek oloupejte a prolisujte. Sušené houby zalijte v hrnku vroucí vodou. Sušené švestky nakrájejte na drobnější kostky, uzený bok na silnější nudličky, maso na kostky velikosti sousta, klobásy a párky na silná kolečka, čerstvé zelí na tenké proužky.
- Ve velikém hrnci se silným dnem rozehřejte 2 lžíce sádla a opečte na něm nudličky uzeného boku.
- Vsypte kostičky mrkve a petržele a orestujte dozlatova.
- Přidejte česnek a za stálého míchání nechte rozvonět.
- Přesuňte do hrnce z prkénka všechno nakrájené syrové maso a míchejte, dokud se ze všech stran nezatáhne.
- Přisypte kolečka uzenin a promíchejte.
- Nyní přidejte do hrnce také vše zbývající kromě majoránky: čerstvé i kysané zelí, houby i s vodou, ve které se namáčely, sušené švestky, bylinky a sůl.
- Podlijte 0,75 – 1 l vývaru dle potřeby, aby se bigos dusil, nikoliv vařil.
- Přikryjte pokličkou a nechte 3 hodiny mírně probublávat, občas promíchejte.
- Přidejte lžičku majoránky a ještě 15 minut provařte.
- Hotový bigos ochutnejte a případně dosolte.
- Podávejte s čerstvým bezlepkovým chlebem.
Krásný den a dobrou chuť! 😎