Portugalsko, Španělsko, Francie, Itálie, Chorvatsko, Řecko… středomořská kuchyně je skvělá kdekoliv! Založená na těch stejných ingrediencích a přitom odlišná podle kraje, kde se zrovna nacházíte. Dříve, než opustíme na naší Cestě kolem světa bez lepku a mléka Evropu a vydáme se do Afriky, zastavte se spolu se mnou v Řecku. A protože v obchodech je již opět k mání zelenina, která má chuť, a jaro volá po odlehčení, bude dnes na jídelníčku tradiční řecký salát: xoriatiki (čti: „choryátyky“).
Řecká kuchyně
Ve starověkém Řecku byly základem stravy luštěniny, obilniny, med a olivy. Maso se jedlo jen o svátcích, kdy se porážela obětní zvířata. A na ty, kteří jedli ryby, ovoce a zeleninu, pohlíželi řečtí mravokárci jako na mlsouny.
Rajčata, lilky, fíky, citróny, ryby, jehněčí maso, mléčné výrobky, olivy a olivový olej – to je jen krátký výběr z bohatého základu, na kterém řecká kuchyně staví dnes: Díky středomořskému klimatu nemají Řekové nouzi o čerstvou zeleninu a ovoce. Moře, které je obklopuje, se stará o ryby a mořské plody. A to vše doplňují stáda ovcí, koz a skotu.
Známá jídla s řeckým původem? Určitě je znáte:
- tzatziky – salát z jogurtu a okurek, často používaný jako dressing
- gyros – grilované maso krájené na tenké proužky, podávané v pita chlebu se zeleninou (a leckde i s hranolkama)
- souvlaki – špíz z masa a xeleniny
- musaka – mleté maso zapečené s lilkem
- baklava – sladký dezert z filo těsta s ořechy a medem
Alternativy
Xoriatiki v sobě zahrnuje čerstvou zeleninu, kterou najdete v Řecku, celém Středomoří, ale také u nás: rajčata, okurku, papriku, cibuli. A k tomu olivy a olivový olej v extrapanenské kvalitě, oregano, vinný ocet, sůl a tradiční řecký sýr feta. Lepek nula, celer žádný, zato cibule ano a na mléku výsledná chuť stojí. Co s tím?
U cibule je jednou z možností úplně ji vynechat, nebo zamíchat do salátu až nakonec, po odebrání porce pro alergika. Já jsem červenou cibuli nahradila jarní cibulkou, kterou jednou za čas v omezené míře snesu. Čtvrtou variantou je pažitka, která botanicky je příbuzná s česnekem, ale chuťově podobnější je právě (jarní) cibuli.
Ale co se sýrem? Na nové domácí experimenty tímto směrem se teprve chystám. A co si budeme povídat – v každodenním shonu je každá minuta drahá. Proto mne nadchlo, když jsem objevila rostlinné sýry řecké značky Violife. Zachutnal nám zejména jejich cheddar (do toustů i jen tak nakrájený k vínu je výborný) a právě bílý řecký sýr, který lze použít namísto klasické fety či balkánu. (Toto není sponzorovaná reklama. Až jednoho dne navážeme spolupráci, s radostí se s vámi o tuto novinku podělím.)
Je teplý jarní den a za chvilku čas oběda nebo večeře? Tak popadněte nůž a prkénko, řecký salát xoriatiki máte vcukuletu hotový.
Xoriatiki aneb Řecký salát
Suroviny:
- 1 salátová okurka
- 8 koktejlových rajčat
- 1 paprika
- 1 jarní cibulka
- hrst vypeckovaných černých oliv
- 200 g rostlinného řeckého sýru Violife
- 1 lžíce jablečného nebo vinného octa
- 3 lžíce olivového extra panenského oleje
- 1 lžička sušeného oregana
- 1/2 lžičky jemné růžové himalájské soli
Postup:
- Všechnu zeleninu očistěte a nakrájejte: okurku na kostky, rajčata na čtvrtkroužky, papriku na proužky, cibulku najemno, olivy nahrubo.
- Připravené kousky zeleniny v míse zlehka promíchejte a dochuťte solí, oreganem, octem a olejem.
- Rostlinnou variantu řeckého feta sýra rozdrobte nebo nakrájejte na kostičky a přidejte k zelenině.
- Podávejte samostatně, s opečeným bílým chlebem nebo jako přílohu k masu.
- Vychutnávejte v dobré společnosti a pohodové atmosféře, i kdybyste jedli sami.
Krásný den a dobrou chuť! 😎
Oblíbili jste si články a recepty na tomto blogu? Podpořete jej, aniž by vás to stálo jedinou korunu! Stačí, když nakoupíte své oblíbené ořechy, sušené ovoce, luštěniny a další zdravé potraviny na e-shopu Grizly.cz (affiliate link). Děkuji! 🙏