Velká Británie. To jsou neodmyslitelně nejen proslulé fish and chips, ale také tradiční čaj o páté. A k němu britové milují scones – čajové pečivo servírované s marmeládou a hustou smetanou.
Ve Skotsku, odkud scones historicky prý pochází, jsem nikdy nebyla a jejich scones neochutnala. Musím se tedy spokojit s tím, co vytáhnu ze své domácí trouby po převedení receptu do podoby bez lepku a mléka. Scones mi chutí a strukturou připomínají něco na pomezí sušenkou a vanilkovým muffinem. Kombinace se smetanou (v našem případě kokosovou) a malinovým džemem je vláčná a vysoce jedlá. Prý se tradičně peče také varianta s rozinkami – tu vyzkouším, až sníme mazanec i beránka a přestanou mi trnout zuby z čokoládových vajíček a zajíčků.
Skotská kuchyně
Světovou proslulost Skotsku zajišťuje whisky, leč tu se v domácích podmínkách pálit nebudu pokoušet. Skotským národním pokrmem je haggis – klobása z ovčích vnitřností a ovesných vloček, podávaná nejčastěji s bramborovou nebo tuřínovou kaší. Obecně vzato je skotská kuchyně založená na ovsu, mase – jehněčím, hovězím, vepřovém, drůbežím, zvěřině i rybách – bramborách, zelí, tuřínu, vodnici a lesním ovoci. Blízko má pochopitelně zejména k ostatním kuchyním Britských ostrovů.
A když se vrátíme k fish and chips – dali byste si je raději s tmavou omáčkou v Edinburghu, nebo pokapané citrónem v Glasgow? Zamyslet se nad touto záludnou otázkou budete moci ještě v letadle, až vás bude unášet na dovolenou do Skotska. Nyní nastal čas zalít kešu ořechy vroucí vodou a vybrat z letních zásob džem, kterému to bude na rozkrojené scone nejvíce slušet.
Scones (nejen) k čaji o páté
Suroviny:
- 120 g rýžové mouky
- 110 g kukuřičné mouky
- 110 g tapiokového škrobu
- 2 lžičky bezfosfátového kypřicího prášku
- 2 lžičky xanthanu
- špetička soli
- 4 lžíce třtinového cukru (může být krupice i moučkový)
- 30 g sádla
- 30 g kokosového oleje
- 200 ml kešu mléka
- 3 lžíce citrónové šťávy
- 2 lžičky vanilkové esence
K dopracování:
- vejce na potření
- kukuřičný škrob na podsypání
K podávání:
- výrazná marmeláda nebo džem
- hustá kokosová smetana
Postup:
- Předehřejte troubu na 220 °C (nebo 200 °C se zapnutým horkovzduchem). Plech vyložte pečicím papírem.
- V míse důkladně smíchejte metlou rýžovou i kukuřičnou mouku, tapiokový škrob, kypřicí prášek, xanthan a malou špetku soli.
- Přidejte do mouky studené sádlo a kokosový olej a rychle prsty proměňte na drobenku.
- K drobence vlijte mléko, citrónovou šťávu, vanilkovou esenci a svižně vypracujte pružné, mírně lepivé těsto. Můžete si pomoci nejprve vidličkou, pak pokračujte rukama. Nepřepracujte.
- Pracovní plochu poprašte kukuřičným škrobem a těsto rozválejte na 3,5 – 5 cm vysokou placku.
- Vykrajujte z těsta scones větší kulatou vykrajovačkou nebo menší skleničkou, jejíž okraje předtím zaboříte do škrobu na ploše. Každou scone pokládejte rovnou na plech.
- Pokračujte, dokud nezpracujete všechno těsto.
- Pomašlujte scones rozšlehaným vajíčkem a dejte péct.
- Pečte 15 minut dozlatova.
- Servírujte ještě teplé s marmeládou a kokosovou smetanou dle chuti.
Krásný den a dobrou chuť! 😎