Také vás horké letní dny a bohatá paleta čerstvé zeleniny svádí k letnímu „nevaření„? Mne rozhodně“ Vždyť na co dostanete v 30 °C chuť spíš – na rajskou s knedlíkem, nebo rajčatový salát? Ať již se jedná o proces či výsledek, má volba je jasná: salát. A nemusí být hned šopský nebo bramborový. Možností je bezpočet. Také v tom tkví kouzlo salátů – můžete mít každý den jiný. Že připravujete jídlo pro celou rodinu a každý (ne)jí něco jiného, takže se dohromady neshodnete? Právě pro vás je tu dnes náš rodinný recept na variabilní salát. 😎
Salát pro každého. Opravdu?
Naše dcerky mají rády zeleninu, ale ne saláty s kyselou zálivkou. Jedna sní jakýkoliv listový salát, druhá jen polníček. První nemá ráda rajčata, druhá se může po nich utlouct (a spolu s nimi ještě po olivách a kyselých okurkách). Mně se přidala k alergii na lepek a mléko ještě alergie na ocet, celer a cibuli. A manžel nemá rád majonézu.
Jak s těmito podmínkami vykouzlit salát k obědu či večeři pro celou rodinu?
Snáz, než tušíte. Stačí připravit do menších mističek (nebo naopak na velký tác) jednotlivé druhy zeleniny a ochucovadel doprostřed stolu. Každý strávník si pak nabere a dochutí svou vlastní salátovou variaci na svém talíči či v misce. Protože svou rodinu dobře znáte, jistě dobře odhadnete, zda se sní více okurek nebo ančoviček. Přikrájet případně jedno rajče či utrhnout navíc lístek bazalky v průběhu jídla nebude žádný neřešitelný problém.
Jak na variabilní salát
Připravte si něco:
- listového. Listové saláty jsou skvělým zdrojem vody, které obsahují okolo 90 %. Dále kyseliny listové, draslíku, vitamínů C a K. Vedle tradičního hlávkového a ledového můžete sáhnout také například po rukole, čekance, dubáčku či našem oblíbeném polníčku.
- šťavnatého. Je sezóna rajčat a okurek a ty lokální jsou nejchutnější.
- křupavého. Na trhu sahám po svazku ředkviček, jakmile jsou v nabídce. Nakrájené na plátky a jemně osolené oživí každý salát. Nemáte-li ředkvičky po ruce či rádi, vytvořte s mladé mrkve tenounké nudličky škrabkou na julienne. Budou salátu slušet.
- výrazného. Olivy? Ančovičky? Nakládané houby? Patří do salátu jako třešnička na dort.
- barevného. Jíme i očima. Tak se zadívejte na připravené misky a zamyslete se. Nechybí v nich něco žlutého? Žlutá paprika nebo sladká zrna kukuřice salát vesele prozáří. Milovníci pampelišek nechť přihodí pár květů, které si popletly roční období a zdobí trávník za domem.
- sytého. Mám teď na mysli váš oblíbený, rychle dostupný zdroj bílkovin. Tuňák? Vejce? Cizrna? Výběr je jen na vás.
- voňavého. Čerstvé bylinky, nástup! U mne hrají prim citrónový tymián, bazalka a pažitka.
…a sůl! Sůl je nad zlato, jak pochopil i král Já První.
Zálivka může být 1000 + 1. Domácí i kupovaná. S majonézou i rostlinným jogurtem. Anebo pojměte salát jen tak, svěže, a pokapte si ho na talíři čerstvou šťávou z citrónu a lahodným extra panenským olivovým olejem.
Fantazii se meze nekladou.
Možná jsem dnešním článkem „znovu objevovala Ameriku“. A možná také ne – a vy máte chuť znovu nabídnout svým milovaným salát, protože když si ho budou moci sami namíchat, bude všem chutnat. A o to tu dnes šlo.
Krásný den a dobrou chuť! 🙂